Witaj na moim blogu!

ZDROWY SEN

5/5 - (2 ocen)

Przypominam, że zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe odżywianie ale i wiele innych aspektów, które wpływają na nasz organizm.

Warto pamiętać, że regeneracja i sen odgrywają tu ogromną rolę dlatego aby zadbać o jak najwyższą jakość snu warto pamiętać o kilku zasadach:
➡️ regularny rytm dobowy – staraj się zasypiać i budzić o stałych porach. Idealną godziną na sen jest 22:00. Osoby będące w ketozie bardzo szybko się regenerują i nie potrzebują nawet budzika by wstawać przed słońcem (dlatego jestem od 5 rano na nogach 😉)
➡️ przygotuj pomieszczenie, w którym śpisz wietrząc je i chłodząc a także zapewniając zaciemnienie, ciszę i spokój.
➡️ minimum 30 minut przed snem unikaj światła niebieskiego czyli urządzeń elektronicznych jak TV, telefon, laptop itp.
➡️ Nie śpij z telefonem a na czas snu postaraj się wyłączyć wi-fi.
➡️ Postaraj się nie zabierać do łóżka problemów. Rozwiązuj je zanim pójdziesz spać by zasypiać ze spokojną głową. Nie ma nic gorszego jak pójść spać po kłótni bez pogodzenia się i na fochu dlatego u nas w domu w razie jakiejś sprzeczki przed snem jest rozmowa, przeprosiny, całus na zgodę i dopiero można iść spać 😉
➡️ Patrz z samego rana, gdy tylko wstanie słońce w niebo i podnieś naturalnie poziom melatoniny ułatwiającej wieczorne zasypianie.
➡️ zjedz ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem (nie mylić z zakazem jedzenia po 18ej 😉) tak aby nie obciążać organizmu ponieważ podczas snu metabolizm jest znacznie spowolniony.
➡️ Ogranicz używki np kofeina, nikotyna a także alkohol, które mocno pobudzają układ nerwowy i zaburzają sen. Staje się on płytki, przerywany i nie zapewnia regeneracji. O cukrze nawet tu nie piszę bo jest to „oczywista oczywistość” i zakładam że nikt tutaj go nie jada (hahaha) 😉
➡️ Zadbaj o aktywność fizyczną lub przynajmniej spacery. Wysiłek ułatwia zasypianie.
➡️ Unikaj drzemek w ciągu dnia ponieważ zaburzają rytm dobowy. Naturalnie to noc jest od spania a nie dzień 😉 Osoby pracujące w systemach zmianowych często cierpią na szereg chorób, walczą z nadwagą, bezsennością i depresją.

7 komentarzy

Tomas

a czy jest możliwość zadbać o zdrowy sen przy pracy 3 zmianowej :/
np. 6-14, 14-22, 22-6 🙁

Odpowiedz
Ola

Niestety praca zmianowa nie jest zgodna z rytmem dobowym i zegarem biologicznym a co za tym idzie gospodarką insulinową, hormonalną itd. Trzeba starać się spać w zaciemnionym pomieszczeniu, jeść gdy jest światło, spać odpowiednia ilość godzin itd. by zniwelować negatywne skutki takiego stylu pracy i życia.

Odpowiedz
Ola

Zadbaj zatem o czynniki środowiskowe takie jak światło naturalne od przebudzenia, ograniczenie światła niebieskiego a szczególnie po zmroku, odpowiednia pora posiłków itp.

Odpowiedz
Kamila

A co jeśli po przejściu na keto śpię dłużej niż powinnam? Wcześniej było to 6h, a teraz po przebudzeniu pierwsze na co mam ochotę to iść spać. Wyregulowałam godziny snu, codziennie kładę się o 22 i wstaję o 6:00 z budzikiem. Bez budzika w sobotę potrafię obudzić się o 10:00 🙁

Odpowiedz
Ola

Trzeba przeanalizować inne czynniki jak kaloryczność, makro, stres, światło itd. Pory snu to jedno a jego jakość i głębokość to jeszcze inna kwestia. Można spać 12 godzin i nie być tak wyspanym jak po 6 godzinach pełnowartościowego regenerującego snu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *