Sernik zebra to nieco zmodyfikowany przepis na mój klasyczny sernik wiedeński, czyli bez jakiegokolwiek spodu. Tym razem kakaowo-waniliowy w bardzo atrakcyjnej wizualnie odsłonie z wzorem zebry. Puszysty, bardzo delikatny, wilgotny o wyraźnym smaku pieczonego sera a do tego świetnie wygląda. Nasi goście nie zapowiadają się już, że wpadną na kawę tylko na serniczek bo ponoć te u nas smakują najlepiej.
Składniki na sernik zebra (forma okrągła 25 cm) :
- 1 kg sera białego tłustego (nie z wiaderka)
- 12 jajek
- 200 g miękkiego masła
- 40 g mąki kokosowej
- pół łyżeczki wanilii burbońskiej
- 40 g kakao 100%
- opcjonalnie słodzik np.. ksylitol, erytrytol, stewia do smaku
Jako że jest to najbardziej prosty i leniwy przepis nieco inny od tego puszystego, który już Wam kiedyś prezentowałam to nie trzeba oddzielać żółtek od białek tylko wystarczy po prostu wszystkie składniki dokładnie zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji.
Następnie masę serową podzielić na 2 części. Do jednej z nich dodać kakao i zmiksować.
Formę (u mnie tortownica 25 cm) wysmarować masłem.
Masę serową wylewać na środek tortownicy za pomocą łyżki nakładając na zmianę po 2 łyżki każdej z nich. Utworzy się w ten sposób wzór zebry.
Piec przez 50-60 minut w temperaturze 170 (góra-dół). Jeśli wierzch jest zbyt przypieczony przełączyć grzałki tylko na dół (można połączyć z termoobiegiem).
Po upływie godziny sprawdzać patyczkiem czy ciasto jest gotowe. Ewentualnie piec przez kolejne 10-15 minut.
Po upieczeniu ciasto zostawić na chwilę w lekko uchylonym piekarniku do wystygnięcia.
Można także stosować kąpiel wodną, czyli umieszczenie formy w wodzie by uniknąć zbyt dużego wyrośnięcia ciasta a później jego opadnięcia po wyłączeniu piekarnika.
Sernik zebra po wystudzeniu można posypać słodzikiem w formie pudru lub przygotować polewę czekoladową. Wystarczy rozpuścić dobrej jakości gorzką czekoladę lub przygotować polewę z oleju kokosowego, masła i kakao.
Smacznego!
—
BTW całości: 2000 g, 4491 kcal, B 284 g, T 345 g, W 48 g. W 100g: 225 kcal, B 14 g, T 17 g, W 2 g.
Olu, podaj przepis na polewę z oleju kokosowego, masła i kakao 🙂 I drugie pytanie, na tortownicę 20-21 cm użyć połowy składników?
W jakiej aplikacji liczyła Pani T, W, B? Ja wpisałam składniki do fitatu (bo robiłam z 3/4 składników) i wyszły mi sporo wyższe
Na ogół używam tabeli kalorii lub spisuję makro z produktów i liczę sama. Różnice najczęściej wynikają właśnie z użycia różnych produktów.
Własnie działam z wykonaniem sernika. Mam pytanko odnośnie konsystencji, po zdjęciu wnioskuję że ciasto jest raczej dość płynne, jednak to co mam w misce bardziej by miało zastosowanie w lepieniu kulek niż rozpływaniu się po dnie naczynia. Czy myślę poprawnie i powinienem masę upłynnić np śmietaną, czy jednak plastyczna konsystencja jest prawidłowa??
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam
Raczej taka półpłynna konsystencja powinna być.
Czy mozna zastapic bialy ser np. maskarpone? Mieszkam za granica i trudno tu kupic bialy ser.
Dziekuje i pozdrawiam