Witaj na moim blogu!

OGÓRKI MAŁOSOLNE

5/5 - (1 ocen)

Ogórki małosolne to przysmak, który teraz przygotowuję dosłownie co kilka dni bo znikają w ekspresowym tempie. Chrupiące, soczyste i aromatyczne smakują doskonale wyjadane prosto z kamionki, ale używam ich też do sałatek czy zup. Ogórki małosolne są bardzo łatwe do przygotowania i nie sposób by się nie udały. Tajemnica sukcesu leży w dobrej jakości małych i średniej wielkości ogórkach ze sprawdzonego źródła. Te z dużą ilością nawozu wyjdą puste w środku więc polecam znaleźć zaufanego dostawcę jeśli nie macie własnych.

Składniki na ogórki małosolne:

Ogórki dokładnie umyć, wrzucić do miski i zalać zimną wodą. Pozostawić na 30-60 minut do namoczenia.

Przygotować koper, obrać czosnek oraz korzeń chrzanu.

Po namoczeniu ogórki ułożyć w naczyniu do kiszenia warstwami, przekładając przyprawami (koper, czosnek, liść, ziele, chrzan). Można użyć kamionki, garnka lub słoika. 

Przygotować solankę w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody.

Ułożone ogórki zalać zimną solanką. Chcąc przyspieszyć proces kiszenia użyć gorącej wody.

Na wierzchu położyć coś płaskiego np talerzyk lub przykrywkę a na nich coś ciężkiego by je obciążyć aby ogórki nie pływały.

Całość przykryć bawełniana lub lniana ściereczką.

Po 2-3 dniach ogórki powinny być już gotowe do jedzenia. Wszystko zależy od temperatury użytej solanki, ale i temperatury otoczenia. Im jest cieplej, tym szybsze kiszenie.

Pamiętajcie że ogórki małosolne to bardzo cenny element każdej diety ponieważ podobnie jak ogórki kiszone posiadają właściwości probiotyczne. Dodatkowo są niskokaloryczne więc sprawdzą się także u osób na redukcji. Stanowią także źródło witamin: C, K i E oraz witamin z grupy B m.in. B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *