Witaj na moim blogu!

dieta optymalna, dieta lchf, dieta ketogeniczna

TORT BEZOWY PAVLOVA BEZ CUKRU, GLUTENU I LAKTOZY (keto, LCHF, paleo)

3.9/5 - (45 ocen)

Wydawałoby się, że beza, którą robi się z cukru i LCHF to dwa pojęcia, które wzajemnie się wykluczają. A jednak można nie wyłamując się z diety zajadać przepyszną i chrupiącą bezę z kremem na bazie kremu kokosowego lub bitej śmietany z mascarpone w towarzystwie malin i borówek 😉 Uważajcie tylko bo torcik jest naprawdę rewelacyjny i ciężko powstrzymać się by nie zjeść kolejnego kawałka a większe dawki ksylitolu, którym zastąpiony jest cukier mają właściwości przeczyszczające 😉

 

Składniki (2 spody o średnicy 20-21 cm):

Składniki na krem straciatella w wersji bez laktozy:

  • 5 żółtek
  • 100 g miąższu kokosowego
  • 300 g letniej wody
  • opcjonalnie słodzik lub ksylitol
  • szczypta wanilii
  • 25 g gorzkiej czekolady min 80% (u mnie 81%)

Składniki na krem straciatella w wersji z nabiałem:

  • 200 ml śmietany 36%
  • 200 g sera mascarpone
  • opcjonalnie słodzik lub ksylitol
  • szczypta wanilii
  • 25 g gorzkiej czekolady min 80% (u mnie 81%)

Dodatki:

  • owoce jagodowe: maliny, jagody, borówki, truskawki
  • listki świeżej bazylii

 

Kilka uwag:

  1. 1. Beza z ksylitolu jest lekko złota/beżowa i nie uzyskamy białej czystej barwy. Po upieczeniu jest lepka i miękka, dlatego należy ją przygotować dzień wcześniej ponieważ musi się wysuszyć i stwardnieć.
  2. 2. Jajka muszą być zimne prosto z lodówki.
  3. 3. Białka muszą być dokładnie oddzielone od żółtek aby piana dobrze się ubiła.
  4. 4. Ksylitol zmielić na puder.
  5. 5. Uzbroić się w cierpliwość i nie spieszyć się. Beza musi być dokładnie ubita a składniki trzeba dodawać stopniowo małymi ilościami w odpowiedniej kolejności.
  6. 6. Piekarnik musi być nagrzany do wyższej temperatury a bezpośrednio przed włożeniem blaszki do piekarnika należy ją obniżyć.
  7. 7. Pod żadnym pozorem podczas pieczenia nie wolno otwierać piekarnika by zachować stała temperaturę.
  8. 8. Głównym źródłem węglowodanów zawartych w torcie są substancje słodzące w postaci ksylitolu czyli poliole, które nie powodują wyrzutów insuliny. Faktyczna ilość tzw. węglowodanów netto jest dużo mniejsza bo pochodzą one tylko z owoców, mąki ziemniaczanej (której nie radzę pomijać) oraz czekolady, z której można zrezygnować 😉

Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i odrysować 2 koła o odpowiedniej wielkości. U mnie 2 koła odrysowane od najmniejszej patelni o średnicy 20-21 cm.

Zimne jajka wyjęte z lodówki rozbić delikatnie by dokładnie rozdzielić białka od żółtek.

Ksylitol zmielić na cukier puder.

Do białek dodać szczyptę soli i ubić mikserem na sztywna pianę.

Do gotowej piany dodawać stopniowo po łyżeczce cukru pudru ksylitolowego tak aby każda porcja rozpuściła się przed dodaniem kolejnej.

Następnie po dodaniu całości ksylitolu dodawać stopniowo po łyżce mąkę ziemniaczaną cały czas ubijając pianę.

Cytrynę umyć, przekroić na pół i wycisnąć z niej sok tak aby był czysty bez miąższu czy pestek.

Sok dodać powoli do piany i delikatnie wymieszać.

W międzyczasie piekarnik nagrzać do temperatury 150°C (termoobieg).

Na przygotowany papier wyłożyć delikatnie masę i uformować 2 blaty o wyższych krawędziach tak aby w zagłębieniach umieścić krem.

Zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 120°C i piec bezę przez 1,5 – 2 godziny bez jakiegokolwiek otwierania piekarnika.

Po upływie 1,5-2 godzin uchylić drzwiczki i zostawić bezę w piekarniku do wystygnięcia.

Zimną bezę przechować do następnego dnia w suchym miejscu tak aby wyschła i stwardniała.

Do przygotowania kremu bez laktozy używam miąższu kokosowego, który trzeba rozpuścić dokładnie mieszając w letniej wodzie.Żółtka ubić z wanilią na biała puszystą masę. Opcjonalnie dodać słodzik lub ksylitol i ubijać do momentu rozpuszczenia. Masę kokosową połączyć z jajeczną i ubijać by powstał gładki krem. Chcąc uzyskać krem straciatella należy dodać do niego startą gorzka czekoladę. Krem schłodzić przez 15-20 minut w lodówce.

Jeśli nie unikacie laktozy możecie zrobić krem na bazie nabiału. W tym celu ubić śmietanę mikserem a następnie powoli dodawać serek mascarpone cały czas mieszając. Opcjonalnie dodać słodzik i wanilię. Do kremu dodać startą czekoladę i dokładnie wymieszać.

 

Gotowe blaty bezowe przełożyć dowolnym kremem i delikatnie docisnąć górny do dolnego uważjąc by ich nie połamać.

Tort udekorować owocami i listkami świeżej mięty a następnie wstawić do lodówki na 2-3 godziny.

Smacznego! 🙂

BTW całości na bazie kremu kokosowego: 901 g, 1672 kcal, B 48 g, T 107 g, W 181 g ( w tym 31 g węglowodanów netto czyli cukru). W 100 g: 186 kcal, B 48 g, T 12 g, W 3,4 g.

 

25 komentarzy

S

Dzień dobry, pani Olu próbowałam ostatnio przejść na dietę LCHF, jednak bardzo zaniepokoił mnie ból brzucha, zaparcia a takze to, ze brzuch był cały czas twardy i wydęty jak piłka. Czy to normalne i przechodzi z czasem? Pilnuję proporcji diety, nie jem za duzo bialka, jem warzywa więc nie mam pojęcia co robię zle.

Odpowiedz
Ola

W początkowej fazie możliwe są zaparcia choć to też nie jest regułą. Należ pamiętać o kiszonkach, odpowiednim nawodnieniu, suplementacji i i elektrolitach. Oczywiście o ile nie wchodzą w grę problemy zdrowotne jak np kamienie w drogach żółciowych?

Odpowiedz
Ola

Po pierwsze tej mąki jest tutaj aptekarska ilość. Po drugie nie jest to podstawa dania a „przyprawa”. Po trzecie na keto różne produkty są dopuszczalne (nawet i miód) i wcale nie takie zakazane jeśli mieszczą się w makro a to z kolei zależy od zaadaptowania, wrażliwości insulinowej, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, stosowanego zimna itp. itd. 😉

Odpowiedz
Ola

Nie specjalizuję się w przepisach z użyciem cukru więc nie odpowiem na to pytanie ale na pewno w sieci znajdziesz mnóstwo przepisów na tradycyjne cukrowe bezy 😉

Odpowiedz
Ewelina

Czy ta beza zawsze się udaje? Chciałabym zrobić mężowi na urodziny ale boję się porażki czy temperaturę zmniejszamy zaraz po włożeniu bezy do piekarnika? Pozdrawiam

Odpowiedz
Ola

Mnie zawsze wychodzi i nie miałam zgłoszeń by komuś nie wyszła. Na pewno trzeba ja przygotować dzień wcześniej by wyschła.

Odpowiedz
Ola

Czy stosując dietę ketogeniczną używamy ksylitol, erytrytol, i stevię nie wliczając węglowodanów w nich zawartych do tych przykładowo max 20g węglowodanów, które wolno nam spożyć w ciągu dnia? 🙂

Odpowiedz
Ola

Te słodziki zawierają poliole a nie cukry zatem nie wliczamy ich. Jednak kalorie z ksylitolu należy wliczyć do blansu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *